
Support de fixation murale AC 5500 SM
Support de fixation murale pour enceintes satellites de grandes dimensions ou enceintes colonnes courtes (FCRs)


These "small" columns can be mounted on walls or placed in shelves or on speaker stands. Acoustically identical to the CL 100 FR columns, they can be used either as front or rear speakers – the same loudspeakers in the same enclosures come into play.
Two newly developed, Klippel-optimised 70 mm mid-range drivers and a new 19 mm mesh tweeter compose the audio foundation of the CL 100 FCR.
A meticulously tuned frequency crossover guarantees balanced sound in all frequency ranges above the subwoofer's levels. An uncommon 87 db/w/m degree of efficiency means these speakers, with 100 watts of maximum capacity, sound crisp and loud and provide high dynamics even in large rooms.
These column speakers are not available separately.
| Description | Article |
|---|---|
| Largeur | 16,2 cm |
| Hauteur | 35 cm |
| Profondeur | 8,6 cm |
| Poids | 1,4 kg |
| Description | Article |
|---|---|
| Compatible avec Récepteur AV | Oui |
| Compatible avec fiche banane | Oui |
| Diamètre maximal du câble | 4 mm |
| Type de matériel | Plastique ABS |
| Surface du boitier | Laquée, haute brillance |
| Blindage magnétique | Oui |
| Volume intérieur net | 2,3 L |
| Tweeters (nombre par enceinte) | 1 |
| Tweeters (diamètre) | 19 mm |
| Tweeters (matériel) | Tissu |
| Haut-parleurs de mediums (nombre par enceinte) | 2 |
| Haut-parleurs mediums (diamètre) | 65 mm |
| Charge admise sur le durée (ICE long terme) | 60 W |
| Gamme de fréquence de/à | 120 - 20000 Hz |
| Puissance maximal (IEC - Short Term) | 100 W |
| Impédance | 4 - 8 Ohm |
| Fréquence de transition vers Subwoofer conseillée | 150 Hz |
| Principe acoustique | 2 voies |
| Type d’enceinte | Fermée |
| Fréquence de coupure interne | 2500 Hz |
| Description | Article |
|---|---|
| Puissance minimale amplificateur conseillée | 20 W |

This subwoofer features a long throw, 200 mm bass driver chassis optimized using the Klippel technique along with a generous, 24 litre enclosure with a bass reflex opening on its side. A newly-developed 100 watt RMS power output delivers incredible bass down to 38 Hz, something otherwise unheard of in its price class.
An internal limiter protects it from overmodulation and distortion. The front control allows for the subwoofer to be turned on immediately, and the sensitivity of its standby mode can be regulated on its rear panel.
Four resonance-dampening feet ensure solid placement and isolate it from the floor. The US 5108/SW comes in black with a glossy black front plate and is only available as part of a set.
| Description | Article |
|---|---|
| Largeur | 24 cm |
| Hauteur | 42 cm |
| Profondeur | 36,5 cm |
| Poids | 12,8 kg |
| Description | Article |
|---|---|
| Entrée RCA | 1 |
| Description | Article |
|---|---|
| Consommation d’énergie maximale | 285 W |
| Fonction Standby | Oui |
| Consommation électrique en mode Standby | 0,37 W |
| Contrôle des phases | on/off, 0 or 180 degrees |
| Puissance de sortie (RMS) Subwoofer | 100 W |
| Description | Article |
|---|---|
| Fréquence limite inférieur (-3 dB) | 38 Hz |
| Event (position) | Frontale |
| Event | 1 |
| Blindage magnétique | Oui |
| Volume intérieur net | 24 L |
| Haut-parleurs graves (diamètre) | 200 mm |
| Haut-parleurs graves (matériel) | Cellulose |
| Type d’enceinte | Bass-reflex |

This magnetically screened loudspeaker ensures the audibility of the speech in film soundtracks. It should be placed directly under the screen for optimal effectiveness – either by use of its included speaker cradle or using a wall mount.
It delivers harmonious overall sound using the same three loudspeakers and enclosure volume as the CL 100 FR and CL 100 FCR speakers: two new, Klippel-optimised 70 mm mid-range drivers and also a new 19 mm mesh calotte tweeter.
It is not available separately.
| Description | Article |
|---|---|
| Largeur | 35 cm |
| Hauteur | 17,1 cm |
| Profondeur | 10,3 cm |
| Poids | 1,5 kg |
| Description | Article |
|---|---|
| Compatible avec Récepteur AV | Oui |
| Compatible avec fiche banane | Oui |
| Diamètre maximal du câble | 4 mm |
| Type de matériel | Plastique ABS |
| Surface du boitier | Laquée, haute brillance |
| Blindage magnétique | Oui |
| Volume intérieur net | 2,3 L |
| Tweeters (nombre par enceinte) | 1 |
| Tweeters (diamètre) | 19 mm |
| Tweeters (matériel) | Tissu |
| Haut-parleurs de mediums (nombre par enceinte) | 2 |
| Haut-parleurs mediums (diamètre) | 65 mm |
| Charge admise sur le durée (ICE long terme) | 60 W |
| Gamme de fréquence de/à | 120 - 20000 Hz |
| Puissance maximal (IEC - Short Term) | 100 W |
| Impédance | 4 - 8 Ohm |
| Fréquence de transition vers Subwoofer conseillée | 150 Hz |
| Principe acoustique | 2 voies |
| Type d’enceinte | Fermée |
| Fréquence de coupure interne | 2500 Hz |
| Description | Article |
|---|---|
| Puissance minimale amplificateur conseillée | 20 W |
Les accessoires nécessaires sont compris dans le contenu de livraison