
Support de fixation murale AC 7500 SM
Support de fixation murale pour enceintes compactes à caisson en bois ou dipolaires

The T 100 D is a double speaker, in a way. Two tweeters and two mid- low range drivers are in the two Dipole speakers for the two back channels.
For extra sound effects and to be as realistic as possible these surround speakers create the perfect room atmosphere, not just blasting one way but from both the front and back. This sound picture is diffuse and no exact location can be located thanks to the additional reflections from the walls and ceiling. This is how you achieve an exremely atmospheric sound.
The back of the radiant two-way speaker can be switched off, and then you have two extra front T 100 F speakers. This setting is avisible if the rear speakers are not going to be placed exactly on the wall but will be in the room itself and/or on a stand. This is how the T 100 D is flexible for every sitting room situation.

The stereo speakers are two, two-way Teufel T 200 F speakers that with their classic portrait, play comfortably at upper registers - not only in Home Cinema areas but all others, including HiFi requirements.
The narrow construction of the speaker makes a smooth statement both on your shelf or – with support of the appropriate AC 6002 SP stand feet – next to the TV or free inside the room.
Enjoy an acoustically-enclosed two-way speaker with a 170 mm coated cellulose fibre woofer. A 25 mm large tissue dome is used for the tweeter, which is driven by a high-power neodymium magnet and a voice coil chilled in ferrofluid.
The run-time differences between the drivers is covered by the slightly offset and mirrored arrangement of the tweeters. As a result, there’s an optimised pulse behavior as well as a significant improvement in voice playback.
| Description | Article |
|---|---|
| Largeur | 19,5 cm |
| Hauteur | 44 cm |
| Profondeur | 28,5 cm |
| Poids | 7,7 kg |
| Description | Article |
|---|---|
| Bornes de raccord | 1 single wiring terminal |
| Puissance minimale amplificateur conseillée | 50 W |
| Description | Article |
|---|---|
| Compatible avec fiche banane | Oui |
| Diamètre maximal du câble | 10 mm |
| Capot avant amovible | Oui |
| Type de matériel | MDF 15mm |
| Surface du boitier | Body film, Front high-gloss laquer black |
| Blindage magnétique | Oui |
| Volume intérieur net | 15 L |
| Tweeters (nombre par enceinte) | 1 |
| Tweeters (diamètre) | 25 mm |
| Tweeters (matériel) | Tissu |
| Haut-parleurs graves (nombre par enceinte) | 1 |
| Haut-parleurs graves (diamètre) | 170 mm |
| Haut-parleurs graves (matériel) | Cellulose |
| Charge admise sur le durée (ICE long terme) | 80 W |
| Sensibilité (2.83 V / 1 m) | 88 dB |
| Gamme de fréquence de/à | 65 - 20000 Hz |
| Puissance maximal (IEC - Short Term) | 140 W |
| Impédance | 4 Ohm |
| Principe acoustique | 2 voies |
| Type d’enceinte | Fermée |

The stereo speakers are two, two-way Teufel T 210 F speakers that with their classic portrait, play comfortably at upper registers - not only in Home Cinema areas but all others, including HiFi requirements.
The narrow construction of the speaker makes a smooth statement both on your shelf or – with support of the appropriate AC 6002 SP stand feet – next to the TV or free inside the room.
Enjoy an acoustically-enclosed two-way speaker with a 170 mm coated cellulose fibre woofer. A 25 mm large tissue dome is used for the tweeter, which is driven by a high-power neodymium magnet and a voice coil chilled in ferrofluid.
The run-time differences between the drivers is covered by the slightly offset and mirrored arrangement of the tweeters. As a result, there’s an optimised pulse behavior as well as a significant improvement in voice playback.
| Description | Article |
|---|---|
| Largeur | 19,5 cm |
| Hauteur | 44 cm |
| Profondeur | 28,5 cm |
| Poids | 7,7 kg |
| Description | Article |
|---|---|
| Bornes de raccord | Bornes à vis |
| Puissance minimale amplificateur conseillée | 50 W |
| Description | Article |
|---|---|
| Compatible avec fiche banane | Oui |
| Diamètre maximal du câble | 10 mm |
| Capot avant amovible | Oui |
| Type de matériel | MDF 15mm |
| Surface du boitier | High gloss (front), foil (corpus) |
| Blindage magnétique | Oui |
| Volume intérieur net | 15 L |
| Tweeters (nombre par enceinte) | 1 |
| Tweeters (diamètre) | 25 mm |
| Tweeters (matériel) | Tissu |
| Haut-parleurs graves (nombre par enceinte) | 1 |
| Haut-parleurs graves (diamètre) | 170 mm |
| Haut-parleurs graves (matériel) | Cellulose |
| Charge admise sur le durée (ICE long terme) | 80 W |
| Sensibilité (2.83 V / 1 m) | 88 dB |
| Gamme de fréquence de/à | 65 - 20000 Hz |
| Puissance maximal (IEC - Short Term) | 140 W |
| Impédance | 4 Ohm |
| Principe acoustique | 2 voies |
| Type d’enceinte | Fermée |

With it’s Klippel-optimised 330 mm woofer, a weight of 25 kilos, a 65 liter volume and a 250 watt amplifier with Class D technology, the T 2000 SW amazes with enormous power, pressure and deeply rich bass playbackt o 28 Hz. This Teufel subwoofer can fully satisfy rooms up to 50 m² – without any distortion, even at high volumes. It even reaches a maximum sound pressure of 107 dB!
And just because you might not want this baby to sit in the corner, the woofer is magnetically shielded, which enables it a comfy spot by the TV.
| Description | Article |
|---|---|
| Largeur | 38 cm |
| Hauteur | 60 cm |
| Profondeur | 48,5 cm |
| Poids | 25 kg |
| Description | Article |
|---|---|
| Sortie RCA stéréo | 1 |
| Entrée RCA stéréo | 1 |
| Description | Article |
|---|---|
| Fonction Standby | Oui |
| Régulateur de fréquence (plage) | 40 - 240 Hz |
| Réglage du son | Oui |
| Contrôle des phases | Adjustable |
| Puissance de sortie (RMS) Subwoofer | 250 W |
| Puissance de sortie maximale Subwoofer | 260 W |
| Technologie de l’amplificateur | Digital |
| Canaux de l’amplificateur | 1 |
| Commutateur Full Range/Low Pass | Oui |
| Description | Article |
|---|---|
| Fréquence limite inférieur (-3 dB) | 28 Hz |
| Event (position) | Fond |
| Event | 2 |
| Capot avant amovible | Oui |
| Type de matériel | MDF 21mm |
| Surface du boitier | High gloss (front), foil (corpus) |
| Blindage magnétique | Oui |
| Volume intérieur net | 68 L |
| Haut-parleurs graves (nombre par enceinte) | 1 |
| Haut-parleurs graves (diamètre) | 330 mm |
| Haut-parleurs graves (matériel) | Cellulose |
| Niveau de pression acoustique maximum | 107 dB/1m |
| Type d’enceinte | Bass-reflex |

Immediately striking: the T 210 C centre delivered tweeters. Through this construction of above everything else, a practical landscape speaker – gives a fabulous design hat-trick for the two front speakers. These identical drivers‘ assembly and positioning on the T 210 F front speakers and the T 210 C centre guarantee an absolutely homogenous interplay.
The free-standing and absolutely uninterrupted tweeter provides excellent spatiality and language comprehension. The T 210 C therefore sounds extremely good.
| Description | Article |
|---|---|
| Largeur | 44 cm |
| Hauteur | 25 cm |
| Profondeur | 26,5 cm |
| Poids | 6,8 kg |
| Description | Article |
|---|---|
| Bornes de raccord | Bornes à vis |
| Puissance minimale amplificateur conseillée | 50 W |
| Description | Article |
|---|---|
| Compatible avec fiche banane | Oui |
| Diamètre maximal du câble | 10 mm |
| Capot avant amovible | Oui |
| Type de matériel | MDF 15mm |
| Surface du boitier | High gloss (front), foil (corpus) |
| Blindage magnétique | Oui |
| Volume intérieur net | 15 L |
| Tweeters (nombre par enceinte) | 1 |
| Tweeters (diamètre) | 25 mm |
| Tweeters (matériel) | Tissu |
| Haut-parleurs graves (nombre par enceinte) | 1 |
| Haut-parleurs graves (diamètre) | 170 mm |
| Haut-parleurs graves (matériel) | Cellulose |
| Charge admise sur le durée (ICE long terme) | 80 W |
| Sensibilité (2.83 V / 1 m) | 88 dB |
| Gamme de fréquence de/à | 65 - 20000 Hz |
| Puissance maximal (IEC - Short Term) | 140 W |
| Impédance | 4 Ohm |
| Principe acoustique | 2 voies |
| Type d’enceinte | Fermée |
Les accessoires nécessaires sont compris dans le contenu de livraison