
Câbles home cinéma 5.1 C3025S "Standard" 30 m²
Câble home cinéma 5.1 pour espaces allant jusque 30 m²

Great Teufel sound at a great price. 5 Micro-boxes and one powerful subwoofer give you a thrilling home cinema experience.

With a 24 liter volume and nearly 14 kg, this active subwoofer is perfectly equipped to deliver extra depth and punch to home cinema and music.
The slender form takes up very little space, yet accommodates a downward radiating 200 mm woofer - the secret to this subwoofer's performance which is miles above its price class. The low end is 40 Hz (-3 dB). Thanks to an integrated amplifier with 100 watts, the bass has a dynamic and precise sound. An internal limiter protects the drivers from overmodulation and distortion.
A mono cinch connection for connecting to a home cinema A/V receiver and phase switch are located on the back.
An auto level switch with three levels ensures the optimal alignment to the various output levels from different home cinema A/V receivers. This ensures that the subwoofer always springs into action when a signal is available.
The attractive yet discreet form is accented by high gloss elements and rounded corners. The downfire principle, bass reflex vent on the bottom, and angled, embedded power plugs allow the US 2108/1 SW to be positioned directly against the wall. Four resonance damping feet ensure stable placement and uncouple the subwoofer from the floor.
The US 2108/1 SW is only available as part of a Teufel set.
| Description | Article |
|---|---|
| Largeur | 28 cm |
| Hauteur | 50 cm |
| Profondeur | 28 cm |
| Poids | 13,6 kg |
| Description | Article |
|---|---|
| Entrée RCA | 1 |
| Description | Article |
|---|---|
| Tension en service | 230 V AC / 50 Hz V |
| Marche/arrêt automatique | Oui |
| Consommation d’énergie maximale | 250 W |
| Cordon d'alimentation IEC | Oui |
| Classe d’isolation | 2 |
| Sécurité | Oui |
| Mémoire pour paramètres de déconnexion | Oui |
| Fonction Standby | Oui |
| Consommation électrique en mode Standby | 0,5 W |
| Bass boost/EQ | Oui |
| Réglage du niveau de volume d’entrée | Oui |
| Réglage du son | Oui |
| Contrôle des phases | 0 / 180° |
| Puissance de sortie (RMS) Subwoofer | 100 W |
| Puissance de sortie maximale Subwoofer | 120 W |
| Configuration de l’amplificateur | 1.0 |
| Technologie de l’amplificateur | Class D |
| Canaux de l’amplificateur | 1 |
| Description | Article |
|---|---|
| Fréquence limite inférieur (-3 dB) | 40 Hz |
| Compatible avec Récepteur AV | Oui |
| Event (position) | Fond |
| Event | 1 |
| Diamètre nominal des vis du pied de support | 6 mm |
| Type de matériel | MDF |
| Surface du boitier | High gloss (front), foil (corpus) |
| Blindage magnétique | Oui |
| Volume intérieur net | 24 L |
| Pied de support intégré | Oui |
| Haut-parleurs graves (nombre par enceinte) | 1 |
| Haut-parleurs graves (diamètre) | 200 mm |
| Haut-parleurs graves (matériel) | Cellulose |
| Charge admise sur le durée (ICE long terme) | 100 W |
| Sensibilité (2.83 V / 1 m) | 87 dB |
| Gamme de fréquence de/à | 40 - 250 Hz |
| Puissance maximal (IEC - Short Term) | 250 W |
| Niveau de pression acoustique maximum | 109 dB/1m |
| Principe acoustique | 1 voies |
| Type d’enceinte | Bass-reflex |
4x 2-Weg-Lautsprecher mit 1x Hochtöner + 1x Mitteltöner sowie 1x 2-Weg-Lautsprecher mit 1x Hochtöner und 2x Mitteltöner - Beeindruckender 5.1-Surround-Klang mit starkem Center für eine hohe Sprachverständlichkeit.

The compact CS 25 FR satellite speakers render all mid-to-high range frequencies with complete clarity. This is thanks to a two-way construction featuring 80 mm mid-range-driver and a 19 mm tweeter. Their successful interplay is regulated by a carefully-adapted frequency crossover.
Thanks to a curved front plate, the speakers radiate sound better than other designs would – past constructions have considerably less to offer in this regard. The (9 x 12.5 cm) grille is removable and mounted with a "floating" mechanism.
Place these speakers on a flat surface or wall-mount them using a separately-available shortlock (horizontal/vertical swivel). Or outfit them with the separately-available M 50 P table stands. The CS 25 FR speakers are only available as part of a set.
| Description | Article |
|---|---|
| Largeur | 9 cm |
| Hauteur | 12,5 cm |
| Profondeur | 9,8 cm |
| Poids | 0,68 kg |
| Description | Article |
|---|---|
| Compatible avec Récepteur AV | Oui |
| Diamètre maximal du câble | 1,5 mm |
| Type de matériel | Plastique ABS |
| Surface du boitier | High-gloss |
| Blindage magnétique | Oui |
| Support de fixation murale | Oui |
| Tweeters (nombre par enceinte) | 1 |
| Tweeters (diamètre) | 19 mm |
| Haut-parleurs graves/mediums (nombre par enceinte) | 1 |
| Haut-parleurs graves/mediums (diamètre) | 80 mm |
| Haut-parleurs graves/mediums (matériel) | Cellulose |
| Charge admise sur le durée (ICE long terme) | 60 W |
| Sensibilité (2.83 V / 1 m) | 85 dB |
| Gamme de fréquence de/à | 150 - 20000 Hz |
| Puissance maximal (IEC - Short Term) | 120 W |
| Impédance | 4 - 8 Ohm |
| Principe acoustique | 2 voies |
| Type d’enceinte | Fermée |
| Fréquence de coupure interne | 3500 Hz |

The CS 35 C center speaker is the acoustic equivalent of the CS 35 FR satellite speaker, but is set up for horizontal placement. In addition to its 19 mm high-range dome driver, it incorporates two 80 mm diameter mid-range drivers.
This ensures that human voices are particularly intelligible and faithful to detail, even when the listener isn't sitting in the optimal position (i.e. exactly in the middle). The speaker also radiates sound better thanks to a convex front plate.
The loudspeaker is delivered with a cradle, but can also be mounted on the wall. The CS 35 C is not offered individually, but only as part of a Consono 35 set.
| Description | Article |
|---|---|
| Largeur | 20 cm |
| Hauteur | 9 cm |
| Profondeur | 9,8 cm |
| Poids | 0,82 kg |
| Description | Article |
|---|---|
| Diamètre maximal du câble | 1,5 mm |
| Type de matériel | Plastique ABS |
| Surface du boitier | High-gloss |
| Blindage magnétique | Oui |
| Volume intérieur net | 1,3 L |
| Support de fixation murale | Oui |
| Tweeters (nombre par enceinte) | 1 |
| Tweeters (diamètre) | 19 mm |
| Haut-parleurs de mediums (nombre par enceinte) | 2 |
| Haut-parleurs mediums (diamètre) | 80 mm |
| Haut-parleurs mediums (matériel) | Cellulose |
| Charge admise sur le durée (ICE long terme) | 60 W |
| Sensibilité (2.83 V / 1 m) | 88 dB |
| Gamme de fréquence de/à | 150 - 20000 Hz |
| Puissance maximal (IEC - Short Term) | 120 W |
| Impédance | 4 - 8 Ohm |
| Principe acoustique | 2 voies |
| Type d’enceinte | Fermée |
| Fréquence de coupure interne | 3400 Hz |
Veuillez vérifier si les câbles de connexion sont inclus dans la livraison.