
Câbles home cinéma 5.1 C3025S "Standard" 30 m²
Câble home cinéma 5.1 pour espaces allant jusque 30 m²

Imposing home cinema performance thanks to extra strong bass coupled with an unobtrusive appearance. For everyone who's looking for home cinema sound in a timeless design at a fair price.

A slender satellite loudspeaker with a 2-way system and double midrange drivers plus a high-performance tweeter. Excellent speech intelligibility even at low volumes is the result. Integrated wall mounts allow the speaker to be placed flat against a wall. The enclosure is made from MDF wood. The continuous power-handling capacity is 60 watts (IEC - long term). Works with all standard A/V receivers.
| Description | Article |
|---|---|
| Largeur | 11,9 cm |
| Hauteur | 39,5 cm |
| Profondeur | 7,7 cm |
| Poids | 1,8 kg |
| Description | Article |
|---|---|
| Entrées haut-parleur High Level | 1 |
| Bornes de raccord | Bornes à vis plaquées or |
| Puissance minimale amplificateur conseillée | 20 W |
| Description | Article |
|---|---|
| Compatible avec Récepteur AV | Oui |
| Compatible avec fiche banane | Oui |
| Diamètre maximal du câble | 2,5 mm |
| Type de matériel | MDF |
| Surface du boitier | Film plastique |
| Blindage magnétique | Oui |
| Volume intérieur net | 3,2 L |
| Pattes de fixation | Oui |
| Support de fixation murale | Oui |
| Tweeters (nombre par enceinte) | 1 |
| Tweeters (diamètre) | 19 mm |
| Tweeters (matériel) | Cellulose |
| Haut-parleurs graves/mediums (nombre par enceinte) | 2 |
| Haut-parleurs graves/mediums (diamètre) | 70 mm |
| Haut-parleurs graves/mediums (matériel) | Cellulose |
| Charge admise sur le durée (ICE long terme) | 60 W |
| Gamme de fréquence de/à | 100 - 20000 Hz |
| Puissance maximal (IEC - Short Term) | 100 W |
| Impédance | 4 - 8 Ohm |
| Fréquence de transition vers Subwoofer conseillée | 120 Hz |
| Principe acoustique | 2 voies |
| Type d’enceinte | Fermée |
| Fréquence de coupure interne | 2500 Hz |

With a 24 liter volume and nearly 14 kg, this active subwoofer is perfectly equipped to deliver extra depth and punch to home cinema and music.
The slender form takes up very little space, yet accommodates a downward radiating 200 mm woofer - the secret to this subwoofer's performance which is miles above its price class. The low end is 40 Hz (-3 dB). Thanks to an integrated amplifier with 100 watts, the bass has a dynamic and precise sound. An internal limiter protects the drivers from overmodulation and distortion.
A mono cinch connection for connecting to a home cinema A/V receiver and phase switch are located on the back.
An auto level switch with three levels ensures the optimal alignment to the various output levels from different home cinema A/V receivers. This ensures that the subwoofer always springs into action when a signal is available.
The attractive yet discreet form is accented by high gloss elements and rounded corners. The downfire principle, bass reflex vent on the bottom, and angled, embedded power plugs allow the US 2108/1 SW to be positioned directly against the wall. Four resonance damping feet ensure stable placement and uncouple the subwoofer from the floor.
The US 2108/1 SW is only available as part of a Teufel set.
| Description | Article |
|---|---|
| Largeur | 28 cm |
| Hauteur | 50 cm |
| Profondeur | 28 cm |
| Poids | 13,6 kg |
| Description | Article |
|---|---|
| Entrée RCA | 1 |
| Description | Article |
|---|---|
| Tension en service | 230 V AC / 50 Hz V |
| Marche/arrêt automatique | Oui |
| Consommation d’énergie maximale | 250 W |
| Cordon d'alimentation IEC | Oui |
| Classe d’isolation | 2 |
| Sécurité | Oui |
| Mémoire pour paramètres de déconnexion | Oui |
| Fonction Standby | Oui |
| Consommation électrique en mode Standby | 0,5 W |
| Bass boost/EQ | Oui |
| Réglage du niveau de volume d’entrée | Oui |
| Réglage du son | Oui |
| Contrôle des phases | 0 / 180° |
| Puissance de sortie (RMS) Subwoofer | 100 W |
| Puissance de sortie maximale Subwoofer | 120 W |
| Configuration de l’amplificateur | 1.0 |
| Technologie de l’amplificateur | Class D |
| Canaux de l’amplificateur | 1 |
| Description | Article |
|---|---|
| Fréquence limite inférieur (-3 dB) | 40 Hz |
| Compatible avec Récepteur AV | Oui |
| Event (position) | Fond |
| Event | 1 |
| Diamètre nominal des vis du pied de support | 6 mm |
| Type de matériel | MDF |
| Surface du boitier | High gloss (front), foil (corpus) |
| Blindage magnétique | Oui |
| Volume intérieur net | 24 L |
| Pied de support intégré | Oui |
| Haut-parleurs graves (nombre par enceinte) | 1 |
| Haut-parleurs graves (diamètre) | 200 mm |
| Haut-parleurs graves (matériel) | Cellulose |
| Charge admise sur le durée (ICE long terme) | 100 W |
| Sensibilité (2.83 V / 1 m) | 87 dB |
| Gamme de fréquence de/à | 40 - 250 Hz |
| Puissance maximal (IEC - Short Term) | 250 W |
| Niveau de pression acoustique maximum | 109 dB/1m |
| Principe acoustique | 1 voies |
| Type d’enceinte | Bass-reflex |
Veuillez vérifier si les câbles de connexion sont inclus dans la livraison.