
Support de fixation murale AC 5500 SM
Support de fixation murale pour enceintes satellites de grandes dimensions ou enceintes colonnes courtes (FCRs)


This magnetically screened loudspeaker delivers clearly audible cinema vocals. It should be placed directly under or above the television. The CL 300 C is delivered with a speaker cradle, and can also be wall-mounted. It blends perfectly with the rest of the set thanks to an identical configuration with two mid-range drivers and a tweeter and delivers homogenous sound. The speaker is housed in a solid aluminium enclosure. Stable connection terminals capable of handling cables up to 4 square millimetres guarantee a secure connection.
| Description | Article |
|---|---|
| Largeur | 39,2 cm |
| Hauteur | 10 cm |
| Profondeur | 12,6 cm |
| Poids | 1,4 kg |
| Description | Article |
|---|---|
| Bornes de raccord | 1 |
| Puissance minimale amplificateur conseillée | 20 W |
| Description | Article |
|---|---|
| Compatible avec fiche banane | Oui |
| Diamètre maximal du câble | 4 mm |
| Capot avant amovible | Oui |
| Type de matériel | Aluminium |
| Blindage magnétique | Oui |
| Volume intérieur net | 1,8 L |
| Support de fixation murale | Oui |
| Tweeters (nombre par enceinte) | 1 |
| Tweeters (diamètre) | 19 mm |
| Tweeters (matériel) | Tissu |
| Haut-parleurs de mediums (nombre par enceinte) | 2 |
| Haut-parleurs mediums (diamètre) | 70 mm |
| Haut-parleurs mediums (matériel) | Cellulose |
| Charge admise sur le durée (ICE long terme) | 60 W |
| Sensibilité (2.83 V / 1 m) | 84 dB |
| Gamme de fréquence de/à | 140 - 22000 Hz |
| Puissance maximal (IEC - Short Term) | 100 W |
| Impédance | 4 Ohm |
| Fréquence de transition vers Subwoofer conseillée | 150 Hz |
| Principe acoustique | 2 voies |
| Type d’enceinte | Fermée |
| Fréquence de coupure interne | 3500 Hz |

This combination of a 5.1 receiver, a preamplifier, and a subwoofer is the centrepiece of the Columa 300R home cinema system. The high-quality surround receiver integrated in the subwoofer is perfect for direct connection to input sources like a MediaStation, AV-streamer/player, DVD-player/recorder, TV, SAT receiver, PC, MP3 player, iPod Dock, gaming console or video recorder. Three analogue and four digital inputs (2x optical, 2x coaxial) are available. An AM/FM radio with a station memory is included, as is a Dolby Digital/dts decoder and support for Dolby Prologic.
The system's components are adjustable through many settings and can be controlled via remote control. The system's external display and control unit is connected to the subwoofer via a cable and allows for system calibration. It also serves as a receiver for the remote control and a headphones terminal. This external controller allows you to conceal the large subwoofer anywhere in the room that you'd like – helping greatly with the aesthetics of the system. The subwoofer's internal amplifier distributes 250 watts of RMS power to the built-in bass driver and five satellite speakers. This ensures solid Teufel sound in spaces up to 30 sqm.
Ultimately this subwoofer is also responsible for generating a solid foundation of bass pressure. Its Klippel-optimised 250mm bass driver in a 41 litre enclosure produces bass you can feel down to 35 Hz (-3 dB).
| Description | Article |
|---|---|
| Largeur | 34 cm |
| Hauteur | 48,5 cm |
| Profondeur | 55 cm |
| Poids | 22 kg |
| Description | Article |
|---|---|
| Sortie casque audio 3,5 mm | 1 |
| Entrée RCA stéréo | 3 |
| Entrées numériques coaxiales | 2 |
| Entrées audio optique | 1 |
| Description | Article |
|---|---|
| Display | Oui |
| Cordon d'alimentation IEC | Oui |
| Mémoire pour paramètres de déconnexion | Oui |
| Fonction Standby | Oui |
| Réglage du son | Analogue |
| Contrôle des phases | Aan / Uit |
| Puissance de sortie (RMS) Subwoofer | 125 W |
| Puissance de sortie maximale des satellites | 40 W |
| Puissance de sortie maximale Subwoofer | 150 W |
| Configuration de l’amplificateur | 5.1 |
| Canaux de l’amplificateur | 6 |
| Puissance de sortie (RMS) des satellites | 25 W |
| Description | Article |
|---|---|
| Télécommande | Oui |
| Description | Article |
|---|---|
| Fréquence limite inférieur (-3 dB) | 35 Hz |
| Event (position) | Fond |
| Event | 2 |
| Type de matériel | MDF |
| Surface du boitier | Film plastique |
| Volume intérieur net | 41 L |
| Haut-parleurs graves (nombre par enceinte) | 1 |
| Haut-parleurs graves (diamètre) | 250 mm |
| Haut-parleurs graves (matériel) | Cellulose |
| Type d’enceinte | Bass-reflex |

Good value two-core standard 0.75 sqmm speaker cable. The positive pole is marked. Suitable for many applications, especially multimedia systems.
Available in two lengths.

Diese kurze Säule für Wand- oder Regalmontage entspricht in akustischer Hinsicht 1:1 der langen Standsäule. Denn Volumen, Material und verwendete Lautsprecher sind identisch: zwei klippel-optimierte Zellulose-Mitteltöner von je 70mm und eine gleichfalls neu entwickelte Gewebe-Hochton-Kalotte mit Neodym-Magnet arbeiten im 1,8 Liter umfassenden Gehäuse.
Dieser magnetisch abgeschirmte Speaker findet wahlweise als Front-, Center- oder Rear-Lautsprecher Verwendung. Durch die rückwärtigen Halterungsbügel kann er direkt an der Wand befestigt werden; für eine Ausrichtung auf den Hörplatz benötigen Sie den Teufel Wandhalter AC 8500 SM.
Eine stabile Verbindung gewährleisten massive Anschlussklemmen, die bis zu 4 qmm starke Kabel problemlos aufnehmen.
| Description | Article |
|---|---|
| Largeur | 8,7 cm |
| Hauteur | 39,2 cm |
| Profondeur | 12,6 cm |
| Poids | 1,35 kg |
| Description | Article |
|---|---|
| Bornes de raccord | 1 |
| Puissance minimale amplificateur conseillée | 20 W |
| Description | Article |
|---|---|
| Compatible avec fiche banane | Oui |
| Diamètre maximal du câble | 4 mm |
| Type de matériel | Aluminium |
| Blindage magnétique | Oui |
| Volume intérieur net | 1,8 L |
| Tweeters (nombre par enceinte) | 1 |
| Tweeters (diamètre) | 19 mm |
| Tweeters (matériel) | Tissu |
| Haut-parleurs de mediums (nombre par enceinte) | 2 |
| Haut-parleurs mediums (diamètre) | 70 mm |
| Haut-parleurs mediums (matériel) | Cellulose |
| Charge admise sur le durée (ICE long terme) | 60 W |
| Sensibilité (2.83 V / 1 m) | 84 dB |
| Gamme de fréquence de/à | 140 - 22000 Hz |
| Puissance maximal (IEC - Short Term) | 100 W |
| Impédance | 4 Ohm |
| Fréquence de transition vers Subwoofer conseillée | 150 Hz |
| Principe acoustique | 2 voies |
| Type d’enceinte | Fermée |
| Fréquence de coupure interne | 3500 Hz |
Les accessoires nécessaires sont compris dans le contenu de livraison