
Support de fixation murale AC 3500 SM (paire)
Support de fixation mural pour enceintes satellites.


The compact CE 20 FCR satellite represents the current highpoint in the development of powerful multimedia speakers at Teufel.
Despite being small in size, the micro speaker plays back all medium and high frequencies comprehensively, clearly and powerfully. The 9 x 12.5 cm casing behind a removable, floating mounted grid has a full-grown two-way system with 80 mm mid-tone speaker and 19 mm tweeter; an extremely finely tuned frequency switch ensures the harmonic interplay of these components. The curved front provides better sound radiation than conventional constructions.
An exceptionally linear frequency response is achieved in conjunction with the active filtering of the subwoofer’s multi-channel amplifier, marking new standards in the field of multimedia speakers.
The CE 20 FCR includes a matching table stand, but it can also be attached to the wall and swivelled horizontally/vertically using the optional Shortlock wall bracket. Attaching the speaker to the separately available M 50 P stand allows it to be placed freely in the room.
| Description | Article |
|---|---|
| Largeur | 9 cm |
| Hauteur | 12,5 cm |
| Profondeur | 9,8 cm |
| Poids | 0,53 kg |
| Description | Article |
|---|---|
| Bornes de raccord | Push terminals |
| Description | Article |
|---|---|
| Compatible avec Récepteur AV | Oui |
| Diamètre maximal du câble | 2 mm |
| Diamètre nominal des vis du pied de support | 6 mm |
| Capot avant amovible | Oui |
| Type de matériel | Plastique ABS |
| Surface du boitier | Laquée, haute brillance |
| Volume intérieur net | 0,7 L |
| Pied de support intégré | Oui |
| Support de fixation murale | Oui |
| Tweeters (nombre par enceinte) | 1 |
| Tweeters (diamètre) | 19 mm |
| Tweeters (matériel) | Tissu |
| Haut-parleurs de mediums (nombre par enceinte) | 1 |
| Haut-parleurs mediums (diamètre) | 80 mm |
| Haut-parleurs mediums (matériel) | Cellulose |
| Charge admise sur le durée (ICE long terme) | 60 W |
| Sensibilité (2.83 V / 1 m) | 84 dB |
| Gamme de fréquence de/à | 150 - 20000 Hz |
| Puissance maximal (IEC - Short Term) | 100 W |
| Impédance | 4 - 8 Ohm |
| Principe acoustique | 2 voies |
| Type d’enceinte | Fermée |

The new Microlock has proven itself to be a perfect wall bracket for the micro satellites of the compact Teufel systems. The two brackets allow unobtrusive and secure mounting on ceilings, sloping ceilings or walls. Depending on the mounting of the bracket, it allows either horizontal or vertical angling of the mounted speaker.
The Microlock is available in either black or silver, but only comes in pairs.
The price given is per pair.
Please note that the screws and wall plugs included are not suitable for all walls. Before attempting to mount the wall supports, please check whether longer screws or cavity wall plugs are necessary.
Suitable for the following Teufel speakers >
Les accessoires nécessaires sont compris dans le contenu de livraison