
Support de fixation murale AC 7500 SM
Support de fixation murale pour enceintes compactes à caisson en bois ou dipolaires


Immediately striking: the T 210 C centre delivered tweeters. Through this construction of above everything else, a practical landscape speaker – gives a fabulous design hat-trick for the two front speakers. These identical drivers‘ assembly and positioning on the T 210 F front speakers and the T 210 C centre guarantee an absolutely homogenous interplay.
The free-standing and absolutely uninterrupted tweeter provides excellent spatiality and language comprehension. The T 210 C therefore sounds extremely good.
| Description | Article |
|---|---|
| Largeur | 44 cm |
| Hauteur | 25 cm |
| Profondeur | 26,5 cm |
| Poids | 6,8 kg |
| Description | Article |
|---|---|
| Bornes de raccord | Bornes à vis |
| Puissance minimale amplificateur conseillée | 50 W |
| Description | Article |
|---|---|
| Compatible avec fiche banane | Oui |
| Diamètre maximal du câble | 10 mm |
| Capot avant amovible | Oui |
| Type de matériel | MDF 15mm |
| Surface du boitier | High gloss (front), foil (corpus) |
| Blindage magnétique | Oui |
| Volume intérieur net | 15 L |
| Tweeters (nombre par enceinte) | 1 |
| Tweeters (diamètre) | 25 mm |
| Tweeters (matériel) | Tissu |
| Haut-parleurs graves (nombre par enceinte) | 1 |
| Haut-parleurs graves (diamètre) | 170 mm |
| Haut-parleurs graves (matériel) | Cellulose |
| Charge admise sur le durée (ICE long terme) | 80 W |
| Sensibilité (2.83 V / 1 m) | 88 dB |
| Gamme de fréquence de/à | 65 - 20000 Hz |
| Puissance maximal (IEC - Short Term) | 140 W |
| Impédance | 4 Ohm |
| Principe acoustique | 2 voies |
| Type d’enceinte | Fermée |

Hi-fi floor-standing speakers with truly transparent playback and sensational bass. A 3-way construction with 2 x 170 mm woofers and a 170 mm midrange driver ensures a balanced sound across the entire frequency range. Includes a 220 watt power capacity and optimized tweeter with waveguide.
| Description | Article |
|---|---|
| Largeur | 19,5 cm |
| Hauteur | 105 cm |
| Profondeur | 32,5 cm |
| Poids | 26 kg |
| Description | Article |
|---|---|
| Bornes de raccord | Bornes à vis |
| Puissance minimale amplificateur conseillée | 50 W |
| Description | Article |
|---|---|
| Compatible avec fiche banane | Oui |
| Bi-Amping/Bi-Wiring | Oui |
| Diamètre maximal du câble | 6 mm |
| Event (position) | Fond |
| Event | 1 |
| Capot avant amovible | Oui |
| Type de matériel | MDF 18mm |
| Surface du boitier | Film plastique |
| Blindage magnétique | Oui |
| Volume intérieur net | 37 L |
| Pied de support intégré | Oui |
| Tweeters (nombre par enceinte) | 1 |
| Tweeters (diamètre) | 28 mm |
| Tweeters (matériel) | Tissu |
| Haut-parleurs de mediums (nombre par enceinte) | 1 |
| Haut-parleurs mediums (diamètre) | 170 mm |
| Haut-parleurs mediums (matériel) | Cellulose |
| Haut-parleurs graves (nombre par enceinte) | 2 |
| Haut-parleurs graves (diamètre) | 170 mm |
| Haut-parleurs graves (matériel) | Kevlar |
| Charge admise sur le durée (ICE long terme) | 170 W |
| Sensibilité (2.83 V / 1 m) | 87 dB |
| Gamme de fréquence de/à | 44 - 20000 Hz |
| Puissance maximal (IEC - Short Term) | 220 W |
| Impédance | 4 - 8 Ohm |
| Principe acoustique | 3 voies |
| Type d’enceinte | Bass-reflex |
| Fréquence de coupure interne | 300 / 2500 Hz |

With it’s Klippel-optimised 330 mm woofer, a weight of 25 kilos, a 65 liter volume and a 250 watt amplifier with Class D technology, the T 2000 SW amazes with enormous power, pressure and deeply rich bass playbackt o 28 Hz. This Teufel subwoofer can fully satisfy rooms up to 50 m² – without any distortion, even at high volumes. It even reaches a maximum sound pressure of 107 dB!
And just because you might not want this baby to sit in the corner, the woofer is magnetically shielded, which enables it a comfy spot by the TV.
| Description | Article |
|---|---|
| Largeur | 38 cm |
| Hauteur | 60 cm |
| Profondeur | 48,5 cm |
| Poids | 25 kg |
| Description | Article |
|---|---|
| Sortie RCA stéréo | 1 |
| Entrée RCA stéréo | 1 |
| Description | Article |
|---|---|
| Fonction Standby | Oui |
| Régulateur de fréquence (plage) | 40 - 240 Hz |
| Réglage du son | Oui |
| Contrôle des phases | Adjustable |
| Puissance de sortie (RMS) Subwoofer | 250 W |
| Puissance de sortie maximale Subwoofer | 260 W |
| Technologie de l’amplificateur | Digital |
| Canaux de l’amplificateur | 1 |
| Commutateur Full Range/Low Pass | Oui |
| Description | Article |
|---|---|
| Fréquence limite inférieur (-3 dB) | 28 Hz |
| Event (position) | Fond |
| Event | 2 |
| Capot avant amovible | Oui |
| Type de matériel | MDF 21mm |
| Surface du boitier | High gloss (front), foil (corpus) |
| Blindage magnétique | Oui |
| Volume intérieur net | 68 L |
| Haut-parleurs graves (nombre par enceinte) | 1 |
| Haut-parleurs graves (diamètre) | 330 mm |
| Haut-parleurs graves (matériel) | Cellulose |
| Niveau de pression acoustique maximum | 107 dB/1m |
| Type d’enceinte | Bass-reflex |
Les accessoires nécessaires sont compris dans le contenu de livraison